Spoštovani starši, dragi dijaki in dijakinje

 

V luči tragičnega dogodka – požara v enem izmed ljubljanskih dijaških domov ter pisma z grožnjami, ki so ga prejeli na več kot 260-ih slovenskih zavodih za vzgojo in izobraževanje, vam želim sporočiti nekaj informacij o naših internih ukrepih ter sistemskih, ki jih pripravlja Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje v sodelovanju z ostalimi pristojnimi ministrstvi.

Dogodek s požarom nas je vse globoko pretresel. Verjamem, da tudi vas starše in še posebej dijakinje in dijake. Nekateri starši ste se že obrnili na nas in prosili za odgovore. Upam, da smo vam ustrezno odgovorili. Vzgojiteljice in vzgojitelji že od nedavnega dogodka namenjajo čas dijakom in dijakinjam, ki se želijo pogovoriti o svojih občutkih in tesnobi. Mladi se med sabo poznajo, nekateri imajo v prizadetem domu tudi brate in sestre …

V našem domu redno izvajamo evakuacijske vaje. Zadnjo smo izpeljali decembra 2024. Naš alarmi sistem deluje dobro. O požarni varnosti se pogosto pogovarjamo, predvsem pa skušamo razmišljati in delovati preventivno, vse z mislijo, da bi ostal dom varen. V ta namen smo že v preteklosti štedilnike v čajnih kuhinjah opremili s časovnim – avtomatskim gumbom za izklop grelnih plošč. Dijaki po sobah ne smejo kuhati, greti ali kakor koli termično obdelovati hrano. Za to so namenjene čajne kuhinje. Redno pregledujemo tudi električno napeljavo.

Zavedamo se, da lahko za našo varnost še bolje poskrbimo. Sedaj je pravi čas, da se iz tragičnega dogodka nekaj naučimo in postanemo še previdnejši ter odgovornejši. Ukrepi s katerimi smo že pričeli:

  • V sobah je potrebno odstraniti vse električne naprave (lučke, grelne aparate …), ki predstavljajo potencialno grožnjo vžiga.
  • Polnilci in adapterji morajo biti iztaknjeni iz vtičnic, ko dijak ni prisoten v sobi.
  • Prepovedano je posedovati in prižigati sveče.
  • Izpraznjene baterije je potrebno odlagati v namenski manjši zaboj v avli doma.
  • Strogo je prepovedano uporabljati poškodovane podaljške in polnilce oz. električne aparate. V A stavbi v dijaških sobah podaljški niso dovoljeni.
  • Vsakdo je dolžan opažanje, ki predstavlja neposredno grožnjo za požar, nemudoma sporočiti zaposlenim. Tudi kajenje spada v to kategorijo, ki je sicer nedovoljeno v prostorih doma, a se občasno dogodi.
  • Nočni varnostniki opravljajo pogostejše obhode etaž.
  • Sledi izobraževanje o preventivnem in kurativnem delovanju na temo požarne varnost za vse zaposlene.
  • Ponovno bomo izvedli evakuacijsko vajo za vse uporabnike in zaposlene.
  • Vzgojitelji in vzgojiteljice bodo znanje prenesli na dijake v vzgojnih skupinah.
  • Jeseni bomo pričeli s sistematičnim izobraževanjem dijakov na področju požarne varnosti.
  • Pripravljamo ukrepe za nameščanje detektorjev plinov ter javljanje požara. Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje v ta namen pripravlja investicijska sredstva.
  • Morebitni nadaljnji ukrepi pristojnega ministrstva nam še niso znani, zagotovo pa sledijo.

Kljub tehničnim izboljšavam, ki bodo sledile, bo najpomembnejše preventivno in odgovorno delovanje vseh nas. Želim si, da bomo skupaj še bolje pazili na dom in drug drugega ter nase, ne samo sedaj, ko smo pod vtisom dogodka, temveč z zavedanjem, da lahko le s takšnim ravnanjem dosežemo trajnejšo varnost. Vedno gre lahko kaj narobe. To drži. Prav zato je pomembno, da damo vse od sebe takrat, ko težav še ni.

Hvala vsem, ki ste mi prisluhnili. Lepa hvala vsem, ki boste moj zapis vzeli resno.

Kot ste bili seznanjeni, so v preteklem tednu nekatere šole in drugi zavodi prejeli grozilno pismo s teroristično vsebino. V našem domu ga nismo prejeli. Na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje ter Ministrstvu za notranje zadeve so grožnjo, kljub začetni oceni – manj tvegana, vzeli resno ter raziskali. Na srečo tokratna grožnja ni bila resnična. Smo pa ravnatelji prejeli informacije, da bomo v kratkem prejeli navodila, kako ravnati, če se zadeva ponovi.

V upanju, da vsi skupaj naše privatne poti in skupno pot v DDBL-ju nadaljujemo kar najbolj zadovoljno, brez nasilja v družbi, ki je žal v porastu, še posebej pri mladih, ter nesreč, kot je bil nedavni požar, vas lepo pozdravljam.

V primeru, da se želite z nami pogovoriti o napisanem ali se vam porajajo druga vprašanja, prosim, pokličite nas, pišite ali se oglasite. Hvala tudi staršem, ki ste že razmišljali kako pomagati domu. Neprecenljivi ste.

 

S spoštovanjem.

Mag. Nataša Erjavec, ravnateljica